Rimske Terme
Rimske Terme - opširnije
Rimske terme se nalaze u mestu Rimske Toplice u Sloveniji.
U prekrasnom okruženju Rimskih terma predajte se užitcima u lekovitoj vodi iz dubina Amalijina i Rimskog izvora. Priuštite sebi najbolje što vam nudi tradicija i savremenost.
Još su stari Rimljani bili svesni lekovitih sastojaka termalne vode, jer su već 39 pre n.e. na mestu gde se danas rasprostiru Rimske terme izgradili prve bazene s toplom i hladnom vodom. Prolazil su vekovi, a popularnost izvora s čudesnom vodom sve je više rasla. Ovamo su dolazili članovi kraljevskih porodica u uverenju da su otkrili čudesan lekoviti izvor. Terme su dugo bile dostupne samo pripadnicima viših slojeva i visokim vojnim časnicima, a tek u posljednjih nekoliko godina su dostupne svakome ko želi da isproba njihove lekovita svojstva.
Istraživanja su dokazala da je akrotermalna voda u Rimskim termama po sadržaju hemijskih elemenata koji blagotvorno utiču na ljudsko telo jedna od najbogatijih u Sloveniji. Na dobro stanje ortganizma podsticajno deluju i okruženje u kojem se lečilište nalazi, čist vazduh i bajkovit krajolik netaknutih šuma.
Riješite se umora i stresa, ispunite svoj život pozitivnom energijom, dovedite telo i duh u ravnotežu i živite u harmoniji.
Nekada samo za zatvorene krugove, sada dostupne svima.
Na mestu gdje se danas nalazi kupalište pronadeni su mermerni žrtvenici i zavetni spomenici posvećeni nimfama i rimskoj boginji zdravlja Valetudi.
Rimske terme prvi put se spominju u akvilejskoj listini 1486. godine, a istinski su zaživele nakon 1840. godine. Te ih je godine, u ime svoje žene Amalije, kupio veletrgovac iz Trsta Gustav Adolf Ulrich, jer je zbog blagotvornog učinka ovdašnje termalne vode ozdravio.
Nakon 1848. godine Rimske terme posetili su mnogobrojni ugledni gosti, kao što su engleska princeza i pruska prestolonaslednica Viktorija, Napoleonova sestra, princeza Murat, austrijski književnik Franz Grillparzer, srpski prosvetitelj Vuk Karadžić, car Ferdinand, nadvojvoda Ivan i mnogi drugi.
Tokom Drugog svetskog rata Rimske terme zauzela je nemačka vojska i preuredila ih u bolnicu za svoje vojnike. Od kraja Drugoga svetskog rata do 1991. Rimskim termama upravljala je Jugoslavenska narodna armija. Lekovita svojstva termalne vode i prekrasne okoline u to vreme su mogli da priušte samo zatvoreni krugovi oficira.
Danas su Rimske terme otvorene i za sve. Omogućavaju svima da se vrate umirujućoj prirodi, zdravlju, dobrom osećaju i opuštanju.